Tytöt ja pojat 7-14 v. | Euran seurakunta

Harkun matka 30.4-2.5.2010

18.5.2010

Meijä matka Harkuhu starttas Kauttua Seurakuntakorilt ko Niäme Pasi (btw keltane auto, SLÄPS!) tul hakemaa meit. Ko kaik tavara ol roudat sisäl, (pääasias ne sisäls ruakkaa ja soittimii) alettii  sulloo itteemme mei tilavaha bussihi ja eiko matkaha. Alkumatkas ol vähä viirotusmeno, mu pia bussi hiljen ja kaik melkkei ainaski nukkuiva. (tai toivottavaste ei ainaskaa mei kuski!) Helsinkkii ko päästiin nii ei ko laivaha ja si nokka kohti Tallinnaa. (Viro pääkaupunki siis..) Sin saavuttii jo yhretoist aikoihi.

Ens bussist vähä kattelttii mimmone se suur Tallinna city oikkee o ja si lährettii yhres Tipu johrol tutustuu vanhaa kaupunkkii. Mu siäl ol meinaa komioi mukulakivei, ainaski se yks syrämme muatone! Ei vaiskaa khyll ne rakennukse ja kirkokki komioi oliva!

Tämä jälkkee pia koit vapaus kuha ens meit ol varotet taskuvarkaist, jokka tek sitä iha tyäksee (aika rankkaa meinaa! :’D) Varotukse miäles lährettii piänis ryhmis shoppailemaha pariks tunttii ja ko si päästii takas bussihi, voittii huakast helpotuksest ko kukkaa ei ollu joutun tekemissii se 0,01% kans. (pitkäl matikal laskettun varkaitte määrä koko väestöst)

Neljä kratinois lährettii kohti Rannamõisaa poikete matka varrel yhtee TOSI isoho kauppakeskuksee nimelt Rocca Al Mare. (heiko kokone Pirsma siäl meinaa!) Ko si oltti saattu tarppeeks shoppailust ja jalakki ol jo iha ruvel nii otettii lopulliseks suunnaks Rannamõisa seurakunta. Piäne ”maaseutukiarrokse” (lue: ettimise ja harhailu) jälkkee löyrettii ko löyrettiinki peril. J Siäl meit vastas ol pappi Aare, häne vaimos Ella sekä kirkkohallitukse puheejohtaja Markus ja jäsen Tarmo.  He toivottiva meijä tervetulleeks ja antoiva meijä rauhas asettuu taloks. (mei rauhallisuurest tosi en tiär.. J) Iltapala jälkkee jokane suunnisti omaa punkkaans nukkumaha, tytö alakerttaa ja poja ylös.

Lauantaiaamuhu ko herättiin nii vähä satel vet mu ei se menoo haitan. Aamupala jälkkee lährettii tutustumaaa Harkuhu. Käyttii kirkos ja hautausmaal, jos muute aiva erinäköst ko Suames. Seuraavaks lährettii kattomaa luanno vesiputoust (jost piäne poja hyppivä tylsyyre poistamiseks jokkehe, allekirjottan itte ei khyll kokeilis vaik maksettais!), joka sijaitti Keila joes. Ympäril ol puistomaine mettä ja jokie yli men siltoi joihi ol ripustettu lukoi avioliito merkiks. J

Tämä jälkkee lährettii kattomaa majakkaa, mihi me päästii oikkee ylös ast. (hui kauhja ko se olki korkkia, ainaski osa poruka miälest, kute Keltane auto ei uskaltan tul lainkkaa! J )  Kuiteski pääs nälkä yllättämää ja lährettii Markukse tyä syämää. Ol meinaa pöperö si oikkee kunnol ja nii hyvä et nam nam! Kuiteski kaikist komei ol se pöytä meinaa, jos ol kaiverruksii 1600-luvult alkae. (jos se ei ois ollu nii iso nii oitais varmaa tuattu se mukanamme! J ) Tämä jälkkee lährettii valmistauttuu yhteisee iltaha, jos mei Lupausbändi esiintyi ja misä pirettii puhei. Tutustuttii uussii ihmissii ja lähetettii kutsu seuraava vuare Eura Gospelihi, jote toivo mukkaa siältki saatais porukkaa tän! J

Sunnuntain arska paistoi ja me alettii pakkaa kamoi takas bussihi ja siivottii mei jälje. G-ryhmä esiintyi Jumalapalvelukses ja se jälkkee saattii viäl lounas jottei tulisi iha kauhja nälkä ko kottii päi lährettii. Aiva mahtava viikoloppu kaikkine kokemuksinee ja kommelluksinee. Ikävä jäi kova, mu katotaa jos täst matkast tulis vaik tapa. J Matkal mukan: Marja-Leena Salonen, Reetta Vuorinen (alias Mami!), Katja Lehtinen (alias Titityy), Niäme Pasi (alias keltane auto), Mirka Mäkelä, Teemu Salo, Mymme Lehtonen, Ilona Seppälä, Joonas Nordlund, Anton Lehtonen, Vesa Suvanto, Julia Teini, Roosa Nurmi, Juuso Aaltonen, Nina Salo, Emma Mäkitalo, Petteri Saarinen, Santeri Relander ja Suvi Heino. KIITOS!

Takaisin

Ilmoitustaulu

Ei tapahtumia.

KAIKKI



Nuortennetti
Varjomaailma
Verkkoraamattukoulu

Euran seurakunnan nuorisotyö | Tekemistä, kokemista ja toimintaa | Ylös